More
  HomeСпортКлубWRCWRC: Oжие и Форд славеа во Мексико

  WRC: Oжие и Форд славеа во Мексико

  Објавено на

  Себастија Ожие го освои првото место на WRC трката која викендов се возеше во Мексико. Французинот стигна до втората победа сезонава пред шпанецот Сордо кој заврши на втората позиција и Мик кој со својот Ситроен заврши на третата позиција. Ожие трката ја заврши со време  3:54:08.0. Ожие иако не стартуваше најдобро првиот ден, сепак до победата стигна благодарение на одличното возење вториот ден кога победи на четири од деветте стази со што го одзема водството на Себастијан Лоеб.

  Во останатите категории т.е. во WRC2 супериорен со својата Шкода R5 беше Понтус Тидеманд кој првата позиција ја освои пред Јари Хутунен и Кале Рованпера, двајцата од Финска.

  Следната трка во WRC шампионатот се вози на 5 април кога на програмата е закажана трката на Корзика.

   

   

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...