More
  HomeВестиЕве како се претстави BMW на саемот во Женева

  Еве како се претстави BMW на саемот во Женева

  Објавено на

  Саемот во Женева е местото каде BMW традиционално се претставува во најдобро светло. Како и минатите години така и оваа германскиот производител претстави неколку новитети со кои го привлече вниманието на јавноста. Во продолжение ви претставуваме што се BMW претстави на саемот во Женева.

  Несомнено ѕвездата на штандот на BMW е моделот М8. Луксузен, спортски, со четири врати, накратко тоа е описот на концептот чиј сериски модел ќе биде претставен следната година.

  Со M8 BMW врти нова страница во дизајнот. Тоа го потврдува и Адријан ван Хојдонк, директорот за дизајн на германскиот производител кој потенцираше дека овој концепт е чекор напред во дизајнерскиот “јазик” на BMW. “Можам да кажам дека автомобилот ќе биде многу гладен на патиштата” изјави Хојдонк потенцирајќи ја комбинацијата на моќност изразена преку спортските линии како и луксузот со кој плени.

  Сериската верзија се очекува да има 4.4 литарски битурбо V8 мотор со нешто повеќе од 600КС и осмостепен ZF автоматски менувач, Launch Control и M xDrive погон на сите четири тркала.

  Иако М8 Gran Coupe ги освои симпатиите на саемот во Женева, сепак на штандот на BMW се наоѓа уште еден ѕвер. Станува збор за BMW M2 Coupe кој на овој саем е претставен во Black Shadow едицијата.

  Со оваа едиција германскиот производител ги одбележува 12те илјади примероци продадени минатата година. Sapphire Black металик боја, мат црни фелни, црни “бубрези”, Carbon заден дифузер и уште многу елементи во црна боја го красат ова специјално издание на M2. Под хаубата се крие шестцилиндричен мотор со 370 КС достапен со шестстепен и седумстепен менувач кој до 100ка забрзува за 4.3 секунди.

  Оваа специјална едиција ќе биде произведена во ограничен број на примероци кои во продажба ќе бидат достапни од крајот на следниот месец. Во наредните денови се очекува и официјално да биде претставена и цената на овој модел.

  BMW M2 Coupe Edition Black Shadow - front

  BMW M2 Coupe Edition Black Shadow - rear

  На овој саем BMW ја претстави и новата X4. Базиран на истата латформа како и X3, BMW во овој модел влева надеж дека ќе успее да одземе од пазарниот колач на Mercedes GLC Coupe и Jaguar F-Pace. Во новата X4 германскиот производител ја има вградено последната технологија која овозможува целоса интеграција на вашите смарт уреди. Во централната конзола се наоѓа 6.5 инчен екран на допир преку кој може да се зададат најразлични команди.

  X4 xDrive30i

  X4 xDrive30i

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...