More
  HomeВестиСаемиAlfa Romeo на саемот во Женева (ВИДЕО)

  Alfa Romeo на саемот во Женева (ВИДЕО)

  Објавено на

  Alfa Romeo на претстојниот саем за автомобили во Женева не понуди нов модел, но сепак, италијанскиот производител ги претстави Nring изведбите на постоечките модели поточно Stelvio и Giulia. Nring едицијата има за цел да го одбележи рекордот на Stelvio постигнат на Нирбургринг што го прави Stelvio најбз SUV во својата конкуренција.

  Моделите претставени во Женева располагаат со 503 КС и 2,9 литарски twin-turbo V6 мотор кој овозможува до 100ка Stelvio да постигне за само 3,8 секунди додека Giulia за 3,9 секунди. Ве ентериерот двата модели се опремени со карбон-керамички сопирачки, седишта од специјалната линија на Sparco со карбонфибер, внатрешна подлога од карбонфибер, Mopar брендиран менувач и патосници, Arman Kardon аудио систем, 8.8 инчен екран на допир со навигација и слично.

  Инаку увертира за овие модели е најбрзиот круг на Stelvio кој го забележа во 2016 година. Тогаш Stelvio на познатата германска патека го помина кругот за 7 минути и 51.7 секунди со што го помина рекордот на Range Rover Sport SVR од 8.14 минути. Giulia на истата патека го помина кругот за 7 минути и 32 секунди што е секако солиден резултати. 

  Покрај Stelvio и Giulia, на штандот на италијанскиот производител се наоѓа и 4C.

  ФОТО: Autoblog.com

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...