More
  HomeВестиAudi R8 заминува во пензија

  Audi R8 заминува во пензија

  Објавено на

  Лоша вест одекна од Инглоштад! На жалост на фановите на Audi како и останатите љубители на автомобилите германските медиуми пренесуваат дека популарната R8ца од 2020 нема повеќе да биде во понудата на Audi, а оваа вест ја потврди и Питер Мертенс, директорот на секторот за истражување и развој. “Бев нервозен кога почнавме да збориме околу ова” изјави Мертенс потенцирајќи дека и самиот тој не е среќен за оваа одлука, но потоа доплни дека сепак R8 ја заврши својата работа најдобро што може.

  Инаку овој модел за прв пат се појави во 2006 година откако во 2003 година беше претставен и концепт моделот дизајниран од страна на Френк Лемберти и Џулијан Хенинг. Од тогаш па се до денес се појавија две генерации на R8 со многубројни изведби. Според неофицјалните информации досега биле продадени 28.935 R8 автомобили, а најмногу од нив биле продадени во Европа и тоа 15.078.

  Останува да видиме кој модел ќе го заземе местото на R8, а наголемо се шпекулира дека тоа ќе биде автомобил на хибриден погон.

  ФОТО: audi.com

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...