More
  HomeСпортКлубMotoGPВалентино Роси го продолжи договорот со Јамаха

  Валентино Роси го продолжи договорот со Јамаха

  Објавено на

  Легендата на MotoGP шампионатот Валентино Роси ќе го гледаме на патеките уште најмалку три години откако вчера потпиша нов двегодишен договор со Yamaha. Иако се шпекулираше дека Роси нема повеќе да се трка, сепак од вчера и официјално тој ја продолжи соработката со Yamaha и не само што ќе настапи претстојната сезона туку ќе настапи и на следните две сезони.

  “Кога го потпишав претходниот договор со Yamaha се прашував дали тоа ќе ми биде последен. Со текот на времето си реков дека таа одлука ќе ја донесам во наредните две години. Во тие две години заклучив дека сакам да продолжам да се тркам бидејќи тоа ме прави среќен” изјави Валентино Роси на кого ова ќе му биде 23та сезона, а 13та во тимот на Yamaha.

  Инаку овогодинешниот MotoGP шампионат започнува претстојниот викенд кога е закажана трката во Катар.

   

  ФОТО: Instagram/Valentino Rossi

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...