More
  HomeВестиVW со тизер за новиот Touareg

  VW со тизер за новиот Touareg

  Објавено на

  Во пресрет на премиерата која е закажана за 23 март во Пекинг, Volkswagen објави тизер фотографија од новата генерација на Touareg. Она што може да се заклучи од фотографијата е тоа дека и новиот Touareg ќе има LED светла со хромирана предна маска чија целина потсеќа на предниот дел на Arteon. Токму и оваа дизајнерска филозофија се очекува да биде пресликана во најголемиот SUV на Volkswagen. 

  Од другите достапни информации, новиот Touareg ќе ја користи MLB платформата која ја користат Audi Q7 и Porsche Cayenne. Исто така познато е и дека третата генерација ќе биде понудена со 3.0 литарски V6 турбодизел со 285 КС и 620 Nm како и 3.0 литарски V6 турбобензинец со 340 КС и 500 Nm. Новитет е plug-in хибридната изведба која ќе биде со ознака GTE.

  Инаку воопшто не е случајно што наместо во Њујорк или Женева, VW се одлучува новиот Touareg премиерно да го претстави во Пекинг. Германскиот производител се очекува со овој модел да атакува на кинескиот пазар каде популарноста на SUV моделите е и тоа како голема, а воедно е еден од најбрзо растечките пазари во поглед на автомобилската индустрија.

  Иако официјално нема потврда, сепак почетната цена на Touareg се очекува да биде околу 79 илјади евра.

  ФОТО: VW

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...