More
  HomeВестиАутоКлуб со подршка на "Часот на планетата Земја"

  АутоКлуб со подршка на “Часот на планетата Земја”

  Објавено на

  AutoKlub.mk со безрезервна подршка на овогодинешниот “Часот на планетата Земја”. Настанот кој добива на се поголема популарност и значење и во Македонија има за цел да го потенцира значењето на нашата клима и биодиверзитет и истовремено да придонесе за зголемување на свеста кај граѓаните за заштита на истото.

  Стартувајќи како симболичен настан во Сиднеј во далечната 2007 година, Часот на планетата Земја прерасна во најголемата светска еколошка акција која инспирира и обединува поединци, заедници, бизниси и организации во повеќе од 180 земји и територии ширум светот да преземат заедничка акција за домот кој сите го делиме!

  Оваа година “Часот на планетата Земја” ќе се одбележи на 24 март кога во 20:30 со традиционалното исклучување на светилките. Во Македонија оваа година рекорден број од 80 локации ќе потонат во мрак низ цела Македонија, меѓу кои и градовите Скопје, Охрид, Крушево, Битола, Ресен, Демир Хисар, Берово, Крива Паланка, Велес и други градови.

  ВКЛУЧИ СЕ ВО АКЦИЈА И ИСКЛУЧИ ГИ СВЕТИЛКИТЕ НА 24 МАРТ ВО 20:30 ЧАСОТ!

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...