More
  HomeВестиNissan заедно со Mercedes го креираат новиот 370Z

  Nissan заедно со Mercedes го креираат новиот 370Z

  Објавено на

  Nissan ги здружува силите со Mercedes за изработка на новиот 370Z. По примерот на Toyota која новата Supra ја разви во соработка со BMW, и овој јапонски производител се реши да соработува со германски производител за развојот на новата 370Z.

  Во моментов нема многу информации околу овој нов модел, но она што се шпекулира е дека 370Z во продажба ќе се појави следната година, а конечниот изглед би требало да биде познат кон крајот на тековната година. Основниот модел би располагал со 4 цилиндарски 2,0 литарски мотор, во целост произведен од страна на Mercedes додека најмоќната изведба би располагала со 3,0 V6 twin-turbo мотор кој развива 300 КС.

  Инаку Nissan и Mercedes имаат долга историја на соработка. Во заедничка соработка е развиен Infinity QX30 чија платформа се користи и кај моделот GLA, а исто така платформата на Nissan Navara е темел за X класата на Mercedes.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...