More
  HomeСпортКлубMotoGPВо крајно неизвесна трка Довициозо славеше пред Маркез во Катар

  Во крајно неизвесна трка Довициозо славеше пред Маркез во Катар

  Објавено на

   

  Ако по утрото денот се познава тогаш дефинитивно не очекува доста возбудлива сезона во МотоGP шампионатото. Овој викенд започна новата 70 сезона, а во првата трка која се возеше во Катар победата ја издвојува возачот на Ducati, Андреа Довициозо. Италијанецот до победата стигна во фото финишот прет бранителот на титулата Марк Маркез од Honda кој заостана само +0.027 секунди. Голема шанса за победа имаше и легендарниот Валентино Роси кој се најде на третата позиција со заостанување од +0.797 секунди.

  Не беше интересен само финишот на трката, бројни возбудувања имаше во текот на сите 22 круга. Во најголем дел од трката поточно до 17от круг водство имаше Жоан Зарко од Јамаха, но на крајот иако стартуваше од пол позицијата заврши на 8. позиција со заостанување од 7 секунди.

  Следната втора трка сезонава е закажана за 8 април кога на програмата е големата награда на Аргентина.

  Позиција Бр. Возач Тим Кругови Време Стартна поз. Поени
  1 4 Italy Andrea Dovizioso Ducati 22 42:34.654 5 25
  2 93 Spain Marc Márquez Honda 22 +0.027 2 20
  3 46 Italy Valentino Rossi Yamaha 22 +0.797 8 16
  4 35 United Kingdom Cal Crutchlow Honda 22 +2.881 4 13
  5 9 Italy Danilo Petrucci Ducati 22 +3.821 3 11
  6 25 Spain Maverick Viñales Yamaha 22 +3.888 12 10
  7 26 Spain Dani Pedrosa Honda 22 +4.621 7 9
  8 5 France Johann Zarco Yamaha 22 +7.112 1 8
  9 29 Italy Andrea Iannone Suzuki 22 +12.957 11 7
  10 43 Australia Jack Miller Ducati 22 +14.594 10 6
  11 53 Spain Esteve Rabat Ducati 22 +15.181 16 5
  12 21 Italy Franco Morbidelli Honda 22 +16.274 14 4
  13 19 Spain Álvaro Bautista Ducati 22 +19.788 21 3
  14 55 Malaysia Hafizh Syahrin Yamaha 22 +20.299 15 2
  15 17 Czech Republic Karel Abraham Ducati 22 +23.287 19 1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...