More
  HomeВестиАвтомобилот без возач на Uber усмрти пешак

  Автомобилот без возач на Uber усмрти пешак

  Објавено на

  Прашање на време беше кога тоа ќе се случи. Автомобил без возач со кое оперира компанијата Uber во американската држава Аризона усмрти пешак. Несреќата се случила во неделата вечер, а полицијата ниту од компанијата Uber не откриваат повеќе детали. Она што се знае, а го пренесува New York Times е дека жената била усмртена додека поминувала надвор од пешачки премин.

  Ова е прва несреќа од ваков тип, а претходно возилата на Uber како и останатите тест возила без возачи беа вклучени во помали сообраќајни несреќи. Како и да е оваа несреќа придонесе надлежните во Питсбург, Сан Франциско и Торонто го забранат тестирањето на Uber и нивните возила без возач. 

  Инаку оваа несреќа и тоа како ја става под знак прашање безбедноста на автомобилите без возач.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...