More
  HomeВестиLada Vesta наградена во Австрија за економичност

  Lada Vesta наградена во Австрија за економичност

  Објавено на

  Иако често се потсмев на западот, сепак благодарение на последните структурни промени и имплементацијата на стратешкиот план од пред неколку години, Lada полека ги добива симпатиите на западот. Откако пред неколку месеци доби позитивни критики од неколку германски авто магазини, Lada поточно нивниот модел Vesta доби големо признание за економичност.

  Оваа награда веќе неколку години наназад ја доделува автомото друштвото “Маркус” од Австрија и истата ја доделува на годишно ниво за најекономичниот автомобил во секој од сегментите. Жирито составено од бројни експерти оваа награда ја доделува на оние автомобили кои се најдобри во однос на нивната цена, трошоците за одржување, потрошувачката на гориво како и амортизацијата.

  Ова е многу важна награда за рускиот автопроизводител кој минатата година беше купен од страна на Рено-Нисан Алијансата која има за цел автомобилите на Lada да ги направи најпродавани во земјите од поранешна СССР, но и во Југоисточна Европа. За таа цел оваа Алијанса има голема визија за што веќе вложија повеќе милиони евра во доопременување на фабриката, обука на вработените како и за развој.

  Инаку награда на оваа манифестација доби и Kia Picanto во конкуренцијата на малолитражни градски автомобили, Renault Grand Scenic во S сегментот, Kia Stonic во класата на мали кросовери како и Peugeot 5008 во класата на големи кросовери.

  ИЗВОР: Russia Beyond

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...