More
  HomeСпортКлубF1Алонсо: Mercedes е пред сите

  Алонсо: Mercedes е пред сите

  Објавено на

  Двократниот F1 шампион Фернандо Алонсо во пресрет на новата сезона од Формула 1 изјави дека очекува неговиот McLaren во конкуренција на конструкторите да заврши меѓу најдобрите четири тимови, а со самото тоа и драстично да го подобри пласманот од минатата сезона кога заврши на 9. позиција.

  “Треба да бидеме оптимисти” кратко изјави Фернандо Алонсо кој додаде и дека во текот на тестирањето се соочиле со неколку проблеми кои навремено биле отстранети. “Имаше некои проблеми во текот на тестирањето, но сето тоа е надминато. Целиот тим заврши фантастична работа во изминатите две-три недели и болидот сега е 100% спремно за трката во Австралија” додаде тој. 

  McLaren во F1 нема забележано победа уште од 2012 година, а според F1 критичарите голем удел за тоа има и соработката со Honda во минатите три сезони кога McLaren на два пати заврши на 9. позиција и еднаш на 6. позиција во генералниот пласман.

  Инаку претстојниот викенд започнува новата сезона од F1 кога е закажана и трката за “Големата награда на Австралија” која се вози на патеката во Мелбурн, а и оваа сезона Фернандо Алонсо ќе вози за тимот на McLaren.

  ФОТО: f1i.com

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...