More
  HomeВестиОбвинителството во Минхен влезе во просториите на BMW

  Обвинителството во Минхен влезе во просториите на BMW

  Објавено на

  Претставници на Јавното Обвинителство во Минхен веќе два дена се наоѓа во седиштето на германскиот производител како дел од истражната постапка која се спроведува поради сомнение дека и BMW користел софтвер за манипулирање при тестовите за штетните емисиони гасови.

  Покрај во Минхен, истражители влегле и во канцелариите на BMW во Австрија, а она за што се шпекулира е дека BMW вградило ваков тип на софтвер во 11.400 возила и тоа во BMW 750XD и BMW M55XD. Неофицијално се дознава дека токму во овие модели имало “ненамерна” грешка во софтверот за што производителот бил свесен.

  Од страна на германскиот производител изјавија дека софтверот ќе им биде достапен на властите откако истото ќе биде одобрено од надлежните институции. Дали ќе бидеме сведоци на нов “Дизелгејт” во овој случај режиран од BMW останува да видиме во наредните неколку недели кога многу работи ќе бидат познати на јавноста.

   

  • ТАГОВИ
  • BMW

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...