More
  HomeВестиОсвежената GLA доаѓа наредната година

  Освежената GLA доаѓа наредната година

  Објавено на

  Во наредните две години Mercedes ќе ја обнови целата своја гама. По новиот CLA кој дебитираше на изминатиот саем во Женева, германскиот производител ја подготвува и новата генерација од GLA. Надворешниот дизајн тој во целост ги следи линиите и филозофијата на CLA додека во внатрешноста се наоѓа новата инструментална табла која веќе е дел од CLA и AMG класата како и новиот инфотајмент систем MBUX кој овозможува бројни можности.

  Како и новата CLA така и новата GLA се темели на MFA2 платформата. При тоа купувачите ќе може да избираат помеѓу трите достапни агрегати и тоа два бензински и еден дизелски. Најосновниот модел ќе биде понуден со 1.33 литарски бензински мотор со 163 КС и 250 Nm, а во понудата ќе биде вклучен и 2.0 литарски бензински мотор со 224 КС како и 1.5 литарски дизел агрегат со 116 КС и 260 Nm.

  Во продажба според неофицијалните информации новата генерација на GLA се очекува да се појави на најдоцна на почетокот на 2019 година, а се шпекулира дека цената нема да се разликува од моменталната цена на постоечката генерација на GLA.

  ФОТО: Autobild.de

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...