More
  HomeВестиПоради интензивниот снег забрана за камиони на Стража, Ѓавато, Буково, Пресека и...

  Поради интензивниот снег забрана за камиони на Стража, Ѓавато, Буково, Пресека и Барбарос

  Објавено на

  Интензивните врнежи на снег што во моментов се актуелни на најголемиот дел од територијата на Македонија веќе предизвикаа нарушување на нормалниот тек на сообраќајот на патиштата низ нашата земја. Како што соопштуваат од АМСМ, во моментов е донесена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Маврово – Дебар како и на планинските премини Стража, Пресека, Буково, Ѓавато и Барбарос. 

  На останатите патишта, сообраќајот се одвива по влажни коловози, а интензивните врнежи на снег може да допринесат за поголема снежна покривка на не толку фреквентните патни правци со што би се отежнало движењето. Оттука потребно е поголема внимателност при возењето како и користењет на зимска опрема.

  Од АМСМ препорачуваат и внимателно возење и во клисурите и засеците каде е можна појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. 

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...