More
  HomeСпортКлубF1Хамилтон: Ќе биде тесно и оваа сезона

  Хамилтон: Ќе биде тесно и оваа сезона

  Објавено на

  Во пресрет на новата сезона од F1 која со трката во Мелбурн, Австралија започнува овој викенд, актуелниот шампион изјави дека и оваа сезона очекува да биде тесно и неизвесно во трката за првата позиција. “Ние оваа година мораме се да подигнеме на поголемо ниво. Ако ја погледнете минатата сезона, Red Bull на почетокот имаше секунда заостанување зад нас. Нивниот развој во текот на годината беше неверојатен. Во оваа фаза од годината сите тимови се обидуваат да смислат нешто ново како би успеале да стартуваат и направат одредена предност, што од друга страна создава голем притисок” изјави Луис Хамилтон.

  Во краткото интервју Хамилтон упати пофални зборови и за Red Bull и Ferrari. Тој додаде дека Red Bull оваа година одлично се покажале на тестовите и дека овој тим има добри возачи. За Ferrari изјави дека и оваа сезона очекуваат да се борат за најголем пласман. Оттука очекува крајно неизвесна сезона.

  Оваа сезона тимски колега на Хамилтон ќе биде Валтери Ботас, а букмејкерите во групата на фаворити за освојување на титулата повторно го вбројуваат британецот.

  ФОТО: skysport

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...