More
  HomeСпортКлубF1F1: Хамилтон стартува од пол позицијата

  F1: Хамилтон стартува од пол позицијата

  Објавено на

  Завршија првите квалификации од новата сезона од F1. Во пресрет на утрешната трка во Мелбурн, од првата позиција стартува Луис Хамилтон кој на денешните квалификации беше најдобар. Хамилтон на пол позицијата стартува пред Кими Раиконен и Себастијан Фетел, и двајцата од Ферари. Зад Фетел ќе стартува холанѓанецот Ферстапен додека позитивно изненадување се Магнусон и Грожен од тимот на Haas кој се најдоа на 5. и 6. позиција.  

  Не толку славно деби имаше Alfa Romeo Sauber F1 тимот чиј возачи ќе стартуваат од 17. и 18. позиција од вкупно 20 возачи.

   

  Покрај пол позицијата на актуелниот шампион, квалификациите ги одбележа и излетувањето на Валтер Ботас кој со својот болид излета во третата квалификациона сесија со што заврши на последната позиција во оваа сесија.

  • ТАГОВИ
  • f1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...