More
  HomeГаражаКраш ТестКраш тест: Volvo XC60 дефиниција за безбедност (ВИДЕО)

  Краш тест: Volvo XC60 дефиниција за безбедност (ВИДЕО)

  Објавено на

  Традиционално Volvo веќе неколку децении при дизајнот на своите автомобили најголемо внимание посветува на нивната безбедност. Тоа придонесе да Volvo го носи епитетот најбезбедни автомобили. Дека тоа е така потврдуваат и резултатите од краш тестот на Volvo XC60.

  Според извештајот на Еуро НКАП, XC60 доби пет ѕвезди, а најдобар скор доби во безбедноста на возрасните и тоа 98% што го прави XC60 најбезбеден автомобил во однос на овој параметар не само во сегментот на премиум СУВ возилата туку воопшто. Само за илустрација, Porsche Cayenne, Toyota C-HR, Volvo S90, Subaru XV во однос на овој параметар имаат скор од 95%.

  Во однос на безбедноста на децата овој SUV оствари скор од 87% што повторно е еден од најдобрите резултати на Еуро НКАП краш тестовите. Во однос на безбедносната асистенција Volvo XC60 оствари неверојатни 95%, а во однос на безбедноста на пешаците 76%.

  Генерално земено, со овие перформанси Volvo XC60 е дефинитивно еден од најбезбедните автомобили.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...