More
  HomeВестиПретставен новиот Honda Forza 300 - полесен, поубав, побрз!

  Претставен новиот Honda Forza 300 – полесен, поубав, побрз!

  Објавено на

   

  Со бројни естетски и технички новости, јапонскиот производител Honda го претстави новиот Forza 300 скутер наменет за Европа. Во однос на тежината, благодарение на новиот рам, Forza 300 е полесен за 12 килограми што воопшто не е малку. Исто така смалено е и меѓуоскиното растојание што носи подобро и попрецизно управување.

  Во однос на моторот нема големи измени, 279 ccm продуцира 25 КС, а доклку се земе во предвид фактот што е и полесен од претходникот тогаш Forza 300 е и далеку побрз. Работено е и на ефикасноста, па така со овој скутер со само 1 литар гориво можете да поминете 31 километар. Како други новитети може да се наведе контролата за пролизгување, поголемите тркала, т.н. smart key, инструменталната табла како и LED свеетлата.

  Forza скутерите на Honda бележат одлични продажни перформанси во Европа. На пример помалиот Forza 125 модел од своето воведување пред три години па се до денес продаден е во 30 илјади примероци. Истиот успех Honda планира да го постигне и со редизајнираниот 300 кој во продажба треба да се појави кон крајот на јуни годинава.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...