More
  HomeВестиОвој автомобил е избран за "Автомобил на Светот" за 2018 година

  Овој автомобил е избран за “Автомобил на Светот” за 2018 година

  Објавено на

  Жирито составено од 82 новинари од 24 земји донесоа одлука, Volvo XC60 е прогласен за “Автомобил на годината”.

  “Од сите награди и признанија што ги добивме претходно, оваа ќе биде најистакната во нашата витрина” изјави Андерс Густафсон, претставник на Volvo America кој не ја скри возбудата при доделувањето на признанието. Ова е втора голема награда за Volvo. Претходно, Volvo XC40 беше избран за “Европски автомобил на годината”, a Volvo автомобилите добиваа и бројни регионални и национални признанија во повеќе земји од светот.

  Со оваа награда, Volvo XC60 им се приклучува на Jaguar F-Pace (2017), Mazda MX-5 (2016), Mercedes-Benz C класа (2015), Audi A3 (2014), Volkswagen Golf (2013), Volkswagen Up! (2012), Nissan Leaf (2011), Volkswagen Polo (2010), Volkswagen Golf (2009), Mazda2 / Mazda Demio (2008), Lexus LS460 (2007), BMW Serije 3 (2006) и Audi A6 (2005) кои во минатото се закитија со ова признание.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...