More
  HomeВестиСледната година пристигнува продукцискиот модел на Skoda Vision X

  Следната година пристигнува продукцискиот модел на Skoda Vision X

  Објавено на

  По новите VW T-Roc, VW Touareg, Seat Terraco и VW Touareg, Volkswagen под значката на Skoda ја на саемот во Женева ја претстави новата Skoda Vision X. Овој SUV замислен како најмал брат на Karoq и Kodiaq премиерно беше претставен во Женева, а според последните официјални инфомрации продукцискиот модел на овој концепт пристигнува следната година и тоа повторно на саемот во Женева.

  Најновиот СУВ на Шкода се заснова на MQB платформата која ја користат Seat Arona и Volkswagen T-Roc, а Vision X ќе биде подолг и од T-Roc и од Arona и неговата должина ќе изнесува 4234 mm. Сепак гледано димензионално Vision X ќе биде висок 1500 mm што е помалку во однос на претходно споменатите модели за 300 mm. Меѓуоскиното растојание според достапните информации ќе изнесува 2645 mm.

  Засега нема официјални информации околу цената и датумот на официјална продажба. Она што се шпекулира е дека цената ќе започнува од 15 илјади евра колку што изнесува и цената за основниот модел на Arona.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...