More
  HomeВестиКонечно: Новиот RAV4 освојува на прв поглед

  Конечно: Новиот RAV4 освојува на прв поглед

  Објавено на

  Конечно! По долга најава претставена е новата генерација од Toyota RAV4 која саемското деби ќе го има на претстојниот саем во ЊуЈорк. Многу поразличен од претходната генерација и од останатите модели од гамата на јапонскиот производител, новиот RAV4 освојува на прв поглед. Со не толку истакнати облини и со минималистички екстерни елементи, новиот RAV4 плени со својот карактер во чије јадро се наоѓа луксузниот ентериер, агресивно-спортскиот екстериер зачинет со традиционалната off-road ДНК на RAV4.

  Новата генерација на RAV4 се базира на новата TNGA модуларна платформа која е искористена и кај новиот Auris, а ќе биде темел за новите тојотини модели кои ќе се појават во наредните 2-3 години. Иако меѓуоскиното растојание е зголемено за 30 mm и изнесува 2689 mm, сепак севкупната должина е помала за незначителни 5 mm и изнесува 4595 mm. 

  2019 Toyota RAV4 SUV

  Основниот модел на RAV4 кој ќе се продава во САД ќе биде опремен со 2.5 литарски четири цилндрен бензински мотор со осум степен автоматски менувач, а истиот овој мотро ќе биде дел и од хибридната понуда на Toyota.

  2019 Toyota RAV4 SUV

  Во однос на внатрешноста, според субјективното мислење ова е најдобриот екстериер кој Toyota го има лансирано во последните неколку години. Тука се наоѓа стандардниот 8 инчен екран, а новата генерација на RAV4 е опремена со последниот аудиот систем наречен Entune 3.0 кој во целост гo подржува Apple CarPlay системот. Неизбежен дел од внатрешноста се и USB портовите, бежичниот полнач на смартфони, предна и задна камера и слично. Командите на управувачот, атмосферското осветлување како и најразлични додатоци кои овозможуваат поголема функционалност и просторност се дел од новиот RAV4.

  2019 Toyota RAV4 SUV

  Со оваа петта генерација, Toyota со право се надева дека ќе успее да ги загрози Subaru Forester и Hyundai Tucson кои во моментов се лидери во сегментот во САД, а Tucson бележи одлични продажни перформанси во Европа. Засега не е позната цената по која ќе се продава, но она што се знае е дека таа ќе биде доста конкурентна на претходно споменатите автомобили.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...