More
  HomeВестиKia K900 со саемско деби во Њујорк

  Kia K900 со саемско деби во Њујорк

  Објавено на

  Откако пред две недели беше премиерно претставен во Јужна Кореа, Kia на претстојниот саем во Њујорк ќе го претстави најновиот модел именуван како K900.

  Со овој нов модел Kia ќе јуриша на пазарот на Северна Америка па токму и поради тоа најголемиот дел од овој автомобил е дизајниран од страна на дизајнерскиот центар на Kia во САД кој работеше на овој автомобил заедно со дизајнерскиот центар од Јужна Кореа. Елеганцијата и луксузот се составен дел како од екстериерот така и во ентериерот кој сега нема никаква допирна точка со останатите модели на Kia како што се Stonic, Optima, Stinger и останатите модели. 

  Основниот модел под хаубата располага со 3.3 литарски V6 twin turbo мотор, а достапни се изведби и со 3.8 литарски V6 мотор како и 5.0 литарски V8 мотор, а ддостапна е и изведба со погон на сите четири тркала како и со 10 степен автоматски менувач. Во внатрешноста е наоѓа новиот HMI интерфејс и напредната in-car технологија, а за прв пат во овој модел на Kia вграден е и т.н. интелегентен систем за контрола на осветлувањето и амбиенталното осветлување во боја. Во централниот дел се наоѓа 12.3 инчен екран на допир, а мултимедијалниот систем овозможува интегрирање на сите важи смарт уреди и лесно задавање на команди.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...