More
  HomeВестиСаемот во Париз без Nissan, Ford, Mazda, Volvo...

  Саемот во Париз без Nissan, Ford, Mazda, Volvo…

  Објавено на

  Откако Jaguar, Land Rover, Porsche и Mazda не настапија во Детроит, Opel во Женева, а Mercedes и BMW објавија дека нема да настапат на следниот саем во Детроит уште еден авто производител објави дека ќе апстинира од присуство на саем. Станува збор за јапонскиот производител Nissan кој објави дека ќе го пропушти овогодинешниот саем во Париз.

  Како причина за ваквата одлука од Nissan наведуваат дека нема што ново да им понуди на јавноста, па токму поради тоа, но и намалување на трошоците се одлучиле за ваков чекор. “Немаме ништо ново да покажеме. Избравме да присуствуваме во Женева и на специјализираните саеми посветени на дигиталната технологија” изјави Бернард Лоир, претставник на Nissan.

  Покрај Nissan во Париз нема да присуствуваат ниту Ford, Mazda и Volvo, a се очекува списокот да се надополни со уште по еден авто производите. Инаку саемот во Париз е закажан за октомври поточно 4. октомври кога ќе бидат отворени вратите за посетителите и ќе трае се до 14. октомври.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...