More
  HomeВестиНов удар за Тесла! Се повлекуваат 123.000 возила...

  Нов удар за Тесла! Се повлекуваат 123.000 возила…

  Објавено на

  Откако се појавија бројни натписи дека Tesla во наредниот период ќе отиде под стечај, деновиве сме сведоци на нов удар за американската компанија. Имено, како што пренесоа првично медиумите во САД, а потоа и сите светски медиуми, Tesla ќе повлече дури 123 илјади возила од нивниот најпродаван модел, Model S. Како главна причина се наведува проблеми поврзани со серво воланот, а ова е прво големо повлекување за Tesla што секако ќе има финансиски импликации.

  Овој настан е последен во низата на немили настани за Tesla откако во вторникот американската влада објави дека ќе го истражува минатонеделниот сообраќаен инцидент во кој учествуваше нивниот Model X. Ова и натписите за стечај придонесоа за засега невиден пад на акциите на Tesla на берзата во Њујорк.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...