More
  HomeВестиЕве каде VW ги складира повлечените дизели во САД

  Еве каде VW ги складира повлечените дизели во САД

  Објавено на

  Речиси 350 илјади Volkswagen автомобили се наоѓаат складирани на неколку плацеви ширум САД. Како последица на дизелгејт скандалот, германскиот производител од пазарот на САД повлече околу 350 илјади возила кои истите ги складира на неколку локации, големи колку неколку фудбалски игралишта. За овие 350 илјади возила, Volkswagen мораше да плати 7.4 миијарди американски долари како и дополнителни милиони долари по најразлични основи.

  Од германскиот производител на почетокот на оваа недела изјавија дека сите овие возила редовно се одржуваат со цел истите да бидат долгорочно оперативни и да се задржи нивниот квалитет и вредност. Инаку дел од овие автомобили се извезуваат, дел им се враќаат на корисниците, а на дел сеуште не им е познат статусот.

   

  ФОТО: Autonews

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...