More
  HomeВестиКина го пушти најдолгиот мост во светот (ВИДЕО)

  Кина го пушти најдолгиот мост во светот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Најголемиот морски мост е пуштен во функција. По речиси девет години изградба, 55 километарскиот мост кој го поврзува Хонг Конг со Жухаи е пуштен во функција и за него се потрошени 20 милијарди американски долари.

  Овој мост е за 20 пати долог од Голден Гејт, во него е вграден челик колку за 60 Ајфелови кули, а според надлежните овој мост ќе се експлоатира во наредните 120 години. 


  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...