More
  HomeВестиИндустријаAudi ја стопира продажбата на SQ5 во Европа

  Audi ја стопира продажбата на SQ5 во Европа

  Објавено на

  Новиот WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) тест зема уште една жртва. По BMW серија 7, BMW M3 и Mercedes AMG V12, како последица на строгите емисиони регулативи нова жртва на овој тест е Audi поточно моделот SQ5.

  Германскиот производител е приморан да ја прекине продажбата на овој модел во Европа, а оваа одлука произлегува од тоа што новата регулатива поврзана со емисионите гасови влегува на сила од 1 септември.

  Audi соопшти дека оваа одлука е заснована на т.н. пополнет капацитет, но германските медиуми пренесоа дека зад овој изговор се крие токму оваа регулатива и мерките предвидени во рамките на истата. Така доколку сакате да купите токму ваков модел ќе морате да побрзате бидејќи залихата во фабриката во Мексико каде и се произведува овој модел е на минимално ниво.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...