More
  HomeСпортКлубMotoGPЏек Милер со пол позиција во Аргентина

  Џек Милер со пол позиција во Аргентина

  Објавено на

  Во пресрет на денешната, втора трка сезонава во Moto GP, Џек Милер ќе стартува од првата позиција откако вчера вечер беше најдобар во квалификациите. Милер на првата позиција заврши со време од 1’47.153 и со тоа обезбеди прва пол позиција сезонова. Од втората позиција денеска ќе стартува шпанецот Дани Педроза кој со својата Хонда заостана за неверојатни 177 илјадитинки, додека на третата позиција со мал заостаток заврши французинот Жоан Зарко.

  Она што беше интересно на вчерашните квалификации беше доста променливото време што на возачите им правеше проблем во однос на пневматиците. Токму таков проблем имаше и Милер кој квалификациите ги започна со пневматици за суво, но на крај со истите успеа да го обезбеди лидерското место.

  Денешната трка е закажана за 20 часот, а и денес како и вчера не очекуваат возбудливи моменти.

  Поз. Возач Тим ГАП
  1 Jack Miller Pramac Ducati Ducati 1m47.153s
  2 Dani Pedrosa Honda Honda 0.177s
  3 Johann Zarco Tech3 Yamaha Yamaha 0.212s
  4 Tito Rabat Avintia Ducati Ducati 0.528s
  5 Alex Rins Suzuki Suzuki 0.590s
  6 Marc Marquez Honda Honda 0.601s
  7 Aleix Espargaro Aprilia Aprilia 0.692s
  8 Andrea Dovizioso Ducati Ducati 1.094s
  9 Maverick Vinales Yamaha Yamaha 1.891s
  10 Cal Crutchlow LCR Honda Honda 2.151s
  11 Valentino Rossi Yamaha Yamaha 2.173s
  12 Andrea Iannone Suzuki Suzuki 2.822s
  13 Karel Abraham Aspar Ducati Ducati 2.725s
  14 Jorge Lorenzo Ducati Ducati 2.910s
  15 Scott Redding Aprilia Aprilia 3.022s
  16 Pol Espargaro KTM KTM 3.171s
  17 Xavier Simeon Avintia Ducati Ducati 3.211s
  18 Danilo Petrucci Pramac Ducati Ducati 3.296s
  19 Alvaro Bautista Aspar Ducati Ducati 3.453s
  20 Thomas Luthi MVDS Honda Honda 3.680s
  21 Bradley Smith KTM KTM 3.854s
  22 Franco Morbidelli MVDS Honda Honda 3.859s
  23 Hafizh Syahrin Tech3 Yamaha Yamaha 3.989s
  24 Takaaki Nakagami LCR Honda Honda 4.234s

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...