More
  HomeСпортКлубWRCWRC: Ожие со нова победа

  WRC: Ожие со нова победа

  Објавено на

  По Монте Карло и Мексико, Себастиен Ожие забележа нова, трета победа сезонава откако денеска беше најбрз на трката во Корзика. Ожие пред домашната публика на првата позиција заврши со време од 3:26:52.7 што е за 36.1 секунда побрзо од она на естонецот Танак кој заврши на втората позиција.

  На третата позиција заврши Невил од тимот на Hyundai Shell со време од 3:28:00.2 и заостанување од 1:07.5 минути зад Ожие додека на четврата позиција се најде неговиот тимски колега Сордо. Најдобрата петорка ја заокружува Евнас кој со неговиот Ford извозе време од 3:28:58.8.

  “Многу сум среќен за нашите перформанси тука. Беше прекрасно” изјави Ожие кој во моментов е на првата позиција на генералниот пласман со 84 поени и предност од солидни 17 поени пред Тиери Невил кој се наоѓа на втората позиција односно От Танак кој со 45 поени се наоѓа на третата позиција.

  Наредната трка од WRC шампионатот е закажана за 26 април кога на програмата ќе се вози трката во Аргентина поточно во Виља Карлос Паз.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...