More
  HomeСпортКлубWRCWRC: Ожие со нова победа

  WRC: Ожие со нова победа

  Објавено на

  По Монте Карло и Мексико, Себастиен Ожие забележа нова, трета победа сезонава откако денеска беше најбрз на трката во Корзика. Ожие пред домашната публика на првата позиција заврши со време од 3:26:52.7 што е за 36.1 секунда побрзо од она на естонецот Танак кој заврши на втората позиција.

  На третата позиција заврши Невил од тимот на Hyundai Shell со време од 3:28:00.2 и заостанување од 1:07.5 минути зад Ожие додека на четврата позиција се најде неговиот тимски колега Сордо. Најдобрата петорка ја заокружува Евнас кој со неговиот Ford извозе време од 3:28:58.8.

  “Многу сум среќен за нашите перформанси тука. Беше прекрасно” изјави Ожие кој во моментов е на првата позиција на генералниот пласман со 84 поени и предност од солидни 17 поени пред Тиери Невил кој се наоѓа на втората позиција односно От Танак кој со 45 поени се наоѓа на третата позиција.

  Наредната трка од WRC шампионатот е закажана за 26 април кога на програмата ќе се вози трката во Аргентина поточно во Виља Карлос Паз.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...