More
  HomeВестиНовитетиJaguar J-Pace доаѓа за две години

  Jaguar J-Pace доаѓа за две години

  Објавено на

  Експанзијата на Jaguar продолжува. По F-Pace, E-Pace и I-Pace, Jaguar го најавува и новиот J-Pace кој ќе биде најголем SUV во гамата на британскиот производител.

  Иако нема многу информации околу техничкиот дел, се претпоставува дека J-Pace под хаубата ќе има 5.0 литарски V8 мотор со што директно ќе им конкурира на Porsche Cayenne Turbo S и BMW X5M.  Она што се знае е дека J-Pace ќе има всушност модифицирана алуминиумска архитектура од Range Rover, но екстериерно и ентериерно доволно различен.

  J-Pace се очекува официјално да се појави не подоцна од 2020 година, а се проценува дека почетната цена за основниот модел ќе изнесува околу 80 илјади британски фунти.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...