More
  HomeВестиИндустријаРусите верни на Lada

  Русите верни на Lada

  Објавено на

  Русите остануваат верни на Lada. Според последните податоци за продажбата во март, 30.708 возила од вкупно продадените 157.279 се од брендот Lada што претставува пораст од 22% во однос на истиот месец минатата година кога AvtoVAZ од овој бренд продаде 25.110 возила. Со ова Lada и понатаму доминира на рускиот пазар каде неуспешно се обидуваат да го заземат приматот Kia, Hyundai, Renault, Toyota, VW и Skoda.

  Инаку од почетокот на годината заклучно 31 март Lada успеа да продаде 79.114 возила што е пораст за 29% во однос на истиот период минатата година кога Lada успеа да продаде 61.447 автомобили. Сепак и покрај доминацијата на Lada, сепак најпродаван автомобил за месец март во Русија е Kia Rio, Овој автомобил во март беше продаден во 9.809 примероци што е повеќе за околу 800 автомобили во однос на најпродаваната Lada, Vesta која се наоѓа на втората позиција. На третата позиција се наоѓа уште една Lada и тоа Granta која забележа пораст на продажбата од 564 возила и во овој месец беше продадена во 8.381 примероци.

  Овие бројки покажуваат дека русите и натаму остануваат верни на својата на национална гордост.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...