More
  HomeВестиНовитетиLexus со тизер за ES во пресрет на саемот во Пекинг

  Lexus со тизер за ES во пресрет на саемот во Пекинг

  Објавено на

  Во пресрет на саемот за автомобили во Пекинг кој официјално започнува на 29. април, луксузниот јапонски производител Lexus објави тизер за редизајнот на ES моделот. Пристигнувањето на “освежениот” ES беше најавено уште од претходно, а премиерата ќе ја има на најголемиот саем за автомобили во Азија.

  Иако нема многу информации околу овој модел, она што се знае е дека новиот модел се базира на истата платформа како и новата Toyota Camry односно на новата TNGA платформа. Под хаубата ќе има 3.5 литарски V6 мотор кој ќе продуцира 301 КС, а достапен ќе биде само со автоматски менувач. Секако, тука е и хибридната верзија со 2.5 литарски мотор.

  Она што е сигурно е и дека овој модел ќе продолжи да се произведува во фабриките на Toyota во Фукуока (Јапонија) и Џорџтаун (САД).

  Инаку ES моделот за прв пат се појави во 1989 година и важи за еден од најпродаваните на луксузната дивизија на Toyota.

  2019 Lexus ES leaked - Image via Almuraba

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...