More
  HomeВестиИндустријаХерберт Дис нов извршен директор на Volkswagen групацијата

  Херберт Дис нов извршен директор на Volkswagen групацијата

  Објавено на

  Веќе подолго време се шпекулираше дека Милер ќе биде разрешен од функцијата извршен директор, особено откако потфрли во менаџирањето со последиците од т.н. дизел скандалот. По долгите најави тоа официјално се случи вчера кога едногласно му беше прекинат договорот кој беше со важност до 2020 година. Така на негово место сега е именуван Херберт Дис кој исто така ќе има мандат од пет години.

  “Мојата најважна задача сега ќе биде да се приклучам на менаџерскиот тим и да ја продолжиме еволуцијата во профитабилна групација и групација светски лидер во одржливост” беше наведено во краткото соопштение на Дис кој официјално на извршното “столче” ќе седне денес кога германскиот производител ќе го објави и договорот потпишан од двете страни.

  Инаку во фокусот на пет годишниот мандат ќе бидат електрифицираните автомобили и преориентацијата кон алтернативните деривати.

  • ТАГОВИ
  • VW

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...