More
  HomeВестиНовитетиAston Martin го подготвува Rapide AMR

  Aston Martin го подготвува Rapide AMR

  Објавено на

  Минатата година на саемот во Женева, Aston Martin ја лансираше својата AMR линија на автомобили која се карактеризира со високи перформанси, повеќе опрема и понапредна технологија. Откако претходно во рамките на оваа линија англискиот производител го презентираше моделот Vantage AMR, деновиве се појавија и првите фотографии од Rapide AMR кој ќе биде вториот автомобил во рамките на оваа линија на лимитирана едиција.

  Она што го разликува од основниот модел е тоа што под хаубата овој модел има вграден 6.0 V12 мотор со 591 КС што е за 40 КС повеќе во однос на основната, не AMR верзија. Максималната брзина која може да ја постигне изнесува 337km/h, а во наредните денови се очекува да бидат објавени и резултатите кој овој модел ги постигна на тестирањето во Нирбургринг каде што и во моментов се тестира.

  Во однос на цената и точниот датум на отпочнување на продажбата засега кружат само шпекулации, а она што е сигурно е само тоа дека овој автомобил ќе биде произведен само во 210 примероци.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...