More
  HomeВестиНовитетиAston Martin го подготвува Rapide AMR

  Aston Martin го подготвува Rapide AMR

  Објавено на

  Минатата година на саемот во Женева, Aston Martin ја лансираше својата AMR линија на автомобили која се карактеризира со високи перформанси, повеќе опрема и понапредна технологија. Откако претходно во рамките на оваа линија англискиот производител го презентираше моделот Vantage AMR, деновиве се појавија и првите фотографии од Rapide AMR кој ќе биде вториот автомобил во рамките на оваа линија на лимитирана едиција.

  Она што го разликува од основниот модел е тоа што под хаубата овој модел има вграден 6.0 V12 мотор со 591 КС што е за 40 КС повеќе во однос на основната, не AMR верзија. Максималната брзина која може да ја постигне изнесува 337km/h, а во наредните денови се очекува да бидат објавени и резултатите кој овој модел ги постигна на тестирањето во Нирбургринг каде што и во моментов се тестира.

  Во однос на цената и точниот датум на отпочнување на продажбата засега кружат само шпекулации, а она што е сигурно е само тоа дека овој автомобил ќе биде произведен само во 210 примероци.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...