More
  HomeСпортКлубF1F1: Фетел и Ферари одлични во квалификациите во Кина

  F1: Фетел и Ферари одлични во квалификациите во Кина

  Објавено на

  Предмалку во Шангај завршија квалификациите за утрешната трка во рамките на F1 Големата награда на Кина. И на овие квалификации како и минатата недела во Бахреин првата позиција му припадна на германецот Себастијан Фетел кој утре по втор пат сезонава ќе стартува од пол позицијата.

  Во првите две квалификации Фетел имаше најдобро време што му осигура пол позиција пред неговиот тимски колега Кими раиконен кој зад Фетел заостана за само +0.007 секунди. На третата позиција се најде Ботас од Mercedes додека како четврти утре ќе стартува Луис Хамилтон кој во квалификациите заостана за +0.500 секунди во однос на Фетел.

  Утрешната трка се вози од 08 часот наутро, а фаворит е Себастијан Фетел кој во моментов е лидер и на генералниот пласман.

  Поз. Возач Конструктор Време ГАП
  1 Sebastian Vettel Ferrari 1m31.095s
  2 Kimi Raikkonen Ferrari 1m31.182s 0.087s
  3 Valtteri Bottas Mercedes 1m31.625s 0.530s
  4 Lewis Hamilton Mercedes 1m31.675s 0.580s
  5 Max Verstappen Red Bull/Renault 1m31.796s 0.701s
  6 Daniel Ricciardo Red Bull/Renault 1m31.948s 0.853s
  7 Nico Hulkenberg Renault 1m32.532s 1.437s
  8 Sergio Perez Force India/Mercedes 1m32.758s 1.663s
  9 Carlos Sainz Renault 1m32.819s 1.724s
  10 Romain Grosjean Haas/Ferrari 1m32.855s 1.760s
  11 Kevin Magnussen Haas/Ferrari 1m32.986s
  12 Esteban Ocon Force India/Mercedes 1m33.057s
  13 Fernando Alonso McLaren/Renault 1m33.232s
  14 Stoffel Vandoorne McLaren/Renault 1m33.505s
  15 Brendon Hartley Toro Rosso/Honda 1m33.795s
  16 Sergey Sirotkin Williams/Mercedes 1m34.062s
  17 Pierre Gasly Toro Rosso/Honda 1m34.101s
  18 Lance Stroll Williams/Mercedes 1m34.285s
  19 Charles Leclerc Sauber/Ferrari 1m34.454s
  20 Marcus Ericsson Sauber/Ferrari 1m34.914s

   

  • ТАГОВИ
  • f1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...