More
  HomeГаражаКраш ТестBMW X3 сигурен на краш тестот (ВИДЕО)

  BMW X3 сигурен на краш тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Сосема очекувано,BMW X3 доби пет ѕвезди на Еуро НКАП тестот. На тестот кој се спроведе во рамките на Euro NCAP тестот X3 моделот со 2.0d мотор со тежина од 1825 kg во сите четири параметри оствари одлични перформанси.

  Со скор од 93% во однос на безбедноста на возачот односно возрасните овој модел е најдобар од сите BMW модели. Само за илустрација, серијата 6 во овој параметар има скор од 86%, серија 5 од 91%, X1 има 90% додека Z4 има скор од 69%.

  Во однос на безбедноста на децата X3 има скор од 84%, 70% има остварено скор во однос на безбедноста на пешаците и 58% изнесува безбедносната асистенција односно безбедноста на околината.

  Со овој скор X3 е најбезбедниот BMW автомобил.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...