More
  HomeСпортКлубF1F1: Рикиардо со прва победа сезонава, Фетел осми

  F1: Рикиардо со прва победа сезонава, Фетел осми

  Објавено на

   

  Даниел Рикиардо е победникот на денешната, трета F1 трка сезонава. Рикиардо со време 1:35:36.380 заврши на тронот пред финците Ботас од Mercedes и Раиконен од Ferrari кои заостануваа 8.894 односно 9.637 секунди.

  Лидерот на генералниот пласман Себастијан Фетел кој стартуваше од пол позицијата заврши на осмата позиција откако на неколку круга при крајот имаше судир со Фестапен и со заостанување од 35 секунди тој ја имаше најлошата трка сезонава. Луси Хамилтон пак, заврши на четвртата позиција пред Макс Ферстапен од Ред Бул кој иако првично заврши на 4. позиција сепак со казната од 10 секунди (поради предизвиканата незгода со Фетел) на крајот заврши на 5. позиција.

  Во пресрет на четврата трка која се вози во Баку, Азербејџан за две недели, лидер на генералниот пласман останува Фетел со 54 поени пред Хамилтон кој сега му се доближи на негатива од 9 поени односно Ботас кој сега има 40 поени.

  Во конкуренција на конструктори, Mercedes сега е лидер со 85 поени, еден повеќе од Ferrari односно 30 во однос на Red Bull на третата позиција.

  Поз. Возач Време Поени
  1

  D. Ricciardo

  Red Bull·#3
  1:35:36.380 25
  2

  V. Bottas

  Mercedes·#77
  +8.894s 18
  3

  K. Räikkönen

  Ferrari·#7
  +9.637s 15
  4

  L. Hamilton

  Mercedes·#44
  +16.985s 12
  5

  M. Verstappen

  Red Bull·#33
  +20.436s 10
  6

  N. Hülkenberg

  Renault·#27
  +21.052s 8
  7

  F. Alonso

  McLaren Honda·#14
  +30.639s 6
  8

  S. Vettel

  Ferrari·#5
  +35.286s 4
  9

  C. Sainz Jr.

  Renault·#55
  +35.763s 2
  10

  K. Magnussen

  Haas·#20
  +39.594s 1
  11

  E. Ocon

  Force India·#31
  +44.050s 0
  12

  S. Pérez

  Force India·#11
  +44.725s 0
  13

  S. Vandoorne

  McLaren Honda·#2
  +49.373s 0
  14

  L. Stroll

  Williams·#18
  +55.490s 0
  15

  S. Sirotkin

  Williams·#35
  +58.241s 0
  16

  M. Ericsson

  Sauber·#9
  +62.604s 0
  17

  R. Grosjean

  Haas·#8
  +65.296s 0
  18

  P. Gasly

  Toro Rosso·#10
  +66.330s 0
  19

  C. Leclerc

  Sauber·#16
  +82.575s 0
  20

  B. Hartley

  Toro Rosso·#28
  +5 Laps 0
  • ТАГОВИ
  • f1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...