More
  HomeВестиИндустријаJaguar и Land Rover отпуштаат 1.000 вработени

  Jaguar и Land Rover отпуштаат 1.000 вработени

  Објавено на

  Jaguar Land Rover корпорација објави дека ќе го намали бројот на вработени за 1.000 лица и ќе го редуцира производството во две фабрики во Велика Британија како последица на намалувањето на побарувачката на дизел автомобилите што следеше поради зголемувањето на даноците и заоштрување на регулативата поврзана со дизел автомобилите.

  Овој производител веќе се ослободи од 360 вработени во фабриката во Солихал, а оваа информација ја потврди портпаролот на англискиот производител за Ројтерс.”Не ги обновивме контактите со 1.000 вработени во Солихал” изјави кратко портпаролот за англиските медиуми.

  Продажбата на дизел автомобилите драстично се намали во многу европски земји откако регулативите и законите ги влошија условите за производство и користење на дизел автомобили. Така, продажбата на Land Rover во март годинава се намали за 20% додека на Jaguar забележи пад од 26%.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...