More
  HomeГаражаКраш ТестКраш тест: C3 Aircross со сигурни пет ѕвезди (ВИДЕО)

  Краш тест: C3 Aircross со сигурни пет ѕвезди (ВИДЕО)

  Објавено на

  Сигурни пет ѕвезди на Euro NCAP тестот освои Citroen C3 Aircross. Автомобилот на францускиот производител оствари солидни резултати во рамките на сите четири параметри врз основа на кои се направи тестот.

  Така, во однос на безбедноста и сигурноста на возрасните овој модел забележа скор од 85% додека за 3% помала е безбедноста на децата. Во однос на безбедноста на пешаците C3 Aircross забележа скор од 64% додека во однос на безбедносната асистенција забележа скор од 60%.

   Со овој скор C3 Aircross важи за еден од најбезбедните автомобили во својот сегмент. Единствено Mini Countrymen и Opel Crossland X имаат подобар скор од овој модел.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...