More
  HomeВестиОд следната недела по новиот автопат Демир Капија - Смоквица

  Од следната недела по новиот автопат Демир Капија – Смоквица

  Објавено на

  Најавите од минатиот месец се исполнија. Од крајот на следната година делницата Демир Капија – Смоквица ќе биде во целост пуштена во употреба. Оваа вест ја потврди Зоран Китанов, директорот на ЈП за државни патишта кој додаде и дека за почеток нема да иманаплатни пунктови и истите ќе бидат поставени дополнително.

  „Две патарини  ќе има, една кај Гевгелија, една кај Демир Капија, нема да има застои, ќе бидат електронски со припејд, со тагови и ќе има на тој дел патарини, но со голем проток, а цената се утврдува согласно правилникот  за километража.“ – изјави Зоран Китанов, директор на ЈП за државн патишта

  Оваа делница од Коридорот 10 требаше да биде пуштена минатата година кога и беше во целост завршена. Сепак поради далноводот на МЕПСО и неговата дислокација како и изградбата на контролниот центар пуштањето се одложи за оваа година. Сега кога далноводот е преместен, а изградбата на контролниот центар е во завршна фаза останува да се почека уште неколку недели за конечно да се вози по целосно реконструиран Коридор 10 кој е најфреквентната сообраќајна делница во Македонија.

  За потсетување, изградбата на 28 километарска делница започна во септември 2012, а најголем дел од средствата потребни за изградбата се обезбедени со грант од Европската комисија како и заеми од Европската инвестициона банка и од Европската банка за обнова и развој.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...