More
  HomeАуто МиксРетро вестРетро вест: Alfa Romeo со нова изведба на 147 во Франкфурт

  Ретро вест: Alfa Romeo со нова изведба на 147 во Франкфурт

  Објавено на

  НАПОМЕНА: Ова е ретро вест од 2007 година

  На претстојниот саем во Франкфурт италијанскиот производител Alfa Romeo ќе претстави уште една лимитирана серија од моделот 147. Веќе подолго време се најавува официјален крај на производството на овој хечбек, па крајот на животниот век на оваа 147ца Alfa Romeo ќе го одбележи со лимитираната серија C´N´C CoSTUME NATIONAL која ќе биде произведена само во 1000 примероци.

  Оваа лимитирана серија е плод на соработката на Alfa Romeo со дизајнерот и стилист Ениа Капазе. Карактеристично за овој модел е т.н. Елдорадо бела боја, рафинираните детали како што се црните ретровизори со висок сјај, затамнетите задни светла како и 17 инчните тркала… Во внатрешноста доминираат спортските детали како и црната боја која со белата боја која се наоѓа на неколку внатрешни елементи дава прекрасен контраст.

  Под хаубата оваа лимитирана серија ќе располага со 1.9 литарскиот JTDM агрегат со 150 КС, а во стандардната опрема меѓудругото се наоѓа и ABS, EBD, VDC и слично.

  Цената засега не е позната, но ќе биде далеку повисока од онаа на основната верзија.

  Related image

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...