More
  HomeВестиИндустријаVW со ново лого за новата EV ера

  VW со ново лого за новата EV ера

  Објавено на

  Со цел да го подобри својот имиџ откако истиот му беше нарушен со скандалот “Дизелгејт”, Volkswagen одлучи да ја имплементира новата маркетинг стратегија која предвидува и промена на официјалното лого. Oваа одлука ја соопшти бренд менаџерот Зенгпил кој изјави дека промената на логото не е само поради скандалот поврзан со дизелот туку и поради тоа што брендот е “премногу германски”.

  “Брендот не е во добра форма во споредба со претходните години бидејќи марката изгуби некој од емоционалните елементи обидувајќи се да биде премногу германска” изјави бренд менаџерот на Volkswagen групата на прес конференција во Берлин. Тој исто така потенцираше дека компанијата повеќе ќе инвестира во дигиталниот маркетинг со цел да го поттикне значењето на електрифицираните автомобили кои ќе бидат во фокусот на компанијата во наредниот период.

  Инаку последен пат германскиот производител го промени логото во 2012 година додека пак новото лого се очекува да биде објавено на почетокот на следната година.

  Прочитајте повеќе >>> КАКО ЗА МАЛКУ ГОЛФ НЕМАШЕ ДА ПОСТОИ

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...