More
  HomeВестиНовитетиПретставена новата Lada Vesta Cross (ВИДЕО)

  Претставена новата Lada Vesta Cross (ВИДЕО)

  Објавено на

  Рускиот производител АвтоВАЗ и официјално ја претстави долгоочекуваната крос изведба на Lada Vesta. Со овој модел Lada за прв пат влегува во водите на off-road седан, а воедно овој модел е и првиот руски автомобил во овој сегмент.

  Серийный седан практически полностью повторяет концепт Vesta Cross, представленный на Московском Международном Автосалоне в 2016 года

  Во однос на класичниот модел и нема многу разлика кога е во прашање дизајнот. Единствено, крос изведбата е за 20 cm подолга што овозможува и поголема пространост во внатрешноста. Во однос на внатрешноста оваа изведба добива повеќе опрема проследена со 14 додатоци како и темпомат, воздушни перничиња, автоматска клима, радио со USB и слично.

  Lada Vesta Cross се приклучува на прилично обновената гама на Lada која во моментов ја сочинуваат Vesta Sedan, Granta Sedan, Largus Universal, XRay, Priora и секако легендарната Niva. Како последница на аквизацијата од страна на Renault Nissan во наредниот период се очекува да се појават нови модели, а акцентот ќе биде ставен на SUV и квази SUV моделите.

  Продажбата на новиот модел на Lada ќе започне ова лето, а во однос на цената се очекува истата да започнува околу 9.500 евра, а како целен пазар се наведува Источна и Југоисточна Европа како и Централна Азија.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...