More
  HomeВестиИндустријаSuzuki го повлекува дизелот од Велика Британија

  Suzuki го повлекува дизелот од Велика Британија

  Објавено на

  Suzuki е последниот во низата авто производители кои во целост или делумно ги повлекуваат дизелот изведбите од пазарот во Европа. Според последната информација која ја потврдија од страна на јапонскиот производител, Suzuki во целост ќе ги повлече дизелските изведби од понудата во Велика Британија.
  Во моментов на овој пазар во дизелска изведба се нудат Vitara и SX4 S-Cross, но дизелските изведби на овие модели учествуваат со само 3% во вкупната продажба на Suzuki на овој пазар.

  “Поради малата побарувачката на моделите со дизел мотори привремено е прекинато производството на моделите со дизелски агрегати наменети за Велика Британија. Ова се должи и на многу повисоката побарувачка на моделите со бензинските Boosterjet мотори кои имаат ниска потрошувачка на гориво” стоеше во соопштението на Suzuki.

  Претходно годинава и Toyota објави дека ќе прекине со испораката на автомобили со дизелски мотори во Европа, Porsche објави дека ќе ги редуцира дизелските возила, а според неофицијални информации и Fiat Chrysler во наредниот период планира да ги отстрани дизелските изведби од својата понуда.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...