More
  HomeUncategorizedSkoda со нов, мал и нискобуџетен SUV за пазарот во Кина

  Skoda со нов, мал и нискобуџетен SUV за пазарот во Кина

  Објавено на

  Volkswagen групацијата е решителна да завладее со пазарот во Кина особено во SUV сегментот. По специјалната премиера на новиот Touareg како и претходно најавените SUV модели чија целна група е пазарот во Кина, Skoda, објави дека од 2020 година во Кина ќе лансира нов, мал, нискобуџетен SUV.

  Како што објавија од чешкиот производител, новиот SUV ќе го носи називот Kamiq, а во Кина тоа ќе биде третиот SUV на Skoda откако таму веќе се продаваат Kodiaq и Karoq. Со ова Skoda значително ќе го зголеми своето присуство на кинескиот пазар откако пред неколку години го имаше своето деби.

  Skoda Kamiq: first pictures of brand's new China-focused SUV

  Иако нема многу технички информации, она што се знае е дека Kamiq нема да се базира на актуелната MQB платформа, а со цена помала од онаа на Kodiqa, Kamiq ќе биде нов конкурент на Hyundai ix25, Citroen C3-XR и Nissan Kicks кои бележат солидни продажни резултати.

  Крајна цел на Volkswagen е преку Skoda да ја канализира целта од дуплирање на продажбата на Skoda на некои 600 илјади возила годишно со што значително ќе го зголеми продажното учество на најбрзорастечкиот пазар кога се во прашање автомобилите.

  Skoda Kamiq: first pictures of brand's new China-focused SUV

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...