More
  HomeСпортКлубF1F1 со новитет од следната сезона

  F1 со новитет од следната сезона

  Објавено на

  Иако новата сезона е на самиот почеток веќе се најавуваат новитетите за следната сезона од F1 шампионатот. Така, организаторот на Формула 1 донесе одлука со која се зголемува дозволената количина на гориво со што од сегашните 105 литри се зголемува на 110 литри.

  Како причина за ваквата одлука е можноста возачите во секој момент да искористуваат најмногу од своите мотори, а без повеќе калкулации кога е во прашање потрошувачката.

  Покрај нивото на гориво се шпекулира дека од следната сезона ќе има измена во календарот на трки. Експанзијата на календарот ќе ги опфати и новите трки во Виетнам, Данска, Аргентина, Холандија како и дополнителна трка во САД, а засега под знак прашање се трките во Белгија, Германија и Јапонија.

  • ТАГОВИ
  • f1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...