More
  HomeСпортКлубMotoGPMotoGP: Маркез победи во Остин

  MotoGP: Маркез победи во Остин

  Објавено на

  Марк Маркез ја забележа првата победа на овогодинашниот шампионат во MotoGP откако вчера вечер со време од 0:41:52.002 славеше на трката во Остин. Иако по казната стартуваше од 4. позиција, сепак шпанецот со својата Хонда успеа на крајот да заврши пред Виљалес кој пак стартуваше од пол позицијата и заврши на втората позиција со +3.560 секунди.

  Од третата до петтата позиција завршија италијанците Јаноне, Роси и Довициозо, додека французинот Зарко со заостаување од +14.231 секунда се пласираше на шестата позиција.

  По овие три трки, на генералниот пласман и натаму со 46 поени води Довициозо, а на втората позиција со поен помалку се наоѓа Маркез. Во топ три пласманот се наоѓа уште и Вињалес кој има 41 поен.

  Следната трка во MotoGP шампионатот се вози во Ксерез, Шпанија на 6. мај.

  Поз. Взач Време Поени
  1

  M. Márquez

  Honda·#93
  0:41:52.002 25
  2

  M. Viñales

  Yamaha·#25
  +3.560s 20
  3

  A. Iannone

  Suzuki·#29
  +6.704s 16
  4

  V. Rossi

  Yamaha·#46
  +9.587s 13
  5

  A. Dovizioso

  Ducati·#4
  +13.570s 11
  6

  J. Zarco

  Yamaha·#5
  +14.231s 10
  7

  D. Pedrosa

  Honda·#26
  +18.201s 9
  8

  T. Rabat

  Ducati·#53
  +28.537s 8
  9

  J. Miller

  Ducati·#43
  +28.671s 7
  10

  A. Espargaró

  Aprilia·#41
  +28.875s 6
  11

  J. Lorenzo

  Ducati·#99
  +31.355s 5
  12

  D. Petrucci

  Ducati·#9
  +34.993s 4
  13

  P. Espargaró

  KTM·#44
  +37.264s 3
  14

  T. Nakagami

  Honda·#30
  +39.335s 2
  15

  Á. Bautista

  Ducati·#19
  +40.887s 1
  16

  B. Smith

  KTM·#38
  +48.475s 0
  17

  S. Redding

  Aprilia·#45
  +49.995s 0
  18

  T. Lüthi

  Honda·#12
  +51.115s 0
  19

  C. Crutchlow

  Honda·#35
  +59.055s 0
  20

  X. Siméon

  Ducati·#10
  +59.747s 0
  21

  F. Morbidelli

  Honda·#21
  +60.513s 0

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...