More
  HomeСпортКлубОстанати спортовиНико Розберг отвори академија за возачи

  Нико Розберг отвори академија за возачи

  Објавено на

  Поранешниот F1 шампион, Нико Розберг отвори школа за возачи чија основна цел пронаоѓање и подршка на нови таленти во мото спортот. Розберг оваа академија ја отвора заедно со италијанецот Дино Кјеза кој претходно му беше личен тренер на Розберг.

  “Дино е најдобар во светот на картингот и верувам во него во целост. Он ми беше шеф во текот на мојата интернационална кариера во картинг. Најуспешната сезона ми беше онаа кога јас и Луси (Хамилтон) бевме дел од неговиот тим, а тој не водеше до големи резиултати” изјави Розберг на отворањето на академијата.

  Во школата наречена Rosberg Young Drivers Academy веќе има две млади надежни карт возачи. Станува збор за британецот Тејлор Бернард кој има 13 години и италијанецот Лоренцо Трависануто кој годинава наполни 18 години. Наскоро се очекува од школата да бидат дел уште 10 млади тркачи од повеќе земји.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...