More
  HomeАуто МиксРетро вестРетро вест: Fiat Grande Punto и официјално во Abarth изведба

  Ретро вест: Fiat Grande Punto и официјално во Abarth изведба

  Објавено на

  Италијанскиот производител Fiat и официјално објави дека го рестартира легендарниот спортски бренд Abarth, а како прв модел ќе биде Grande Punto што како концепт беше претставен во март годинава.

  Abarth изведба на Grande Punto ќе биде опремена со 1.4 литарски турбо мотор со 155 КС и 206 Nm. Максималната брзина се очекува да изнесува 215 km/h додека пак забрзувањето до 100 km/h ќе изнесува до 7.7 секунди.

  Во однос на опремата, оваа изведба ќе има истакнато спортски дизајн проследен со нови поспортски браници, со поголеми отвори за воздух, поголеми тркала како и заден спојлер.

  Grande Punto Abarth официјално во продажба ќе се појави во септември годинава, а засега нема информации околу цената, но со оглед на тоа што како конкуренти на овој прв модел на Abarth во новиот милениум се  Opel Corsa OPC, Peugeot 207 RC, Renault Clio RS197 и Mini Cooper S, се очекува и цената да биде конкурентна на цената на овие модели.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...